top of page

Tarafını seç: Juice mi Smoothie mi?

Koşuşturma içinde geçen hayatımız en çok beslenme şeklimizi etkiliyor. Çoğu zaman aceleden ya kahvaltı edemiyoruz ya da iş yetiştirmekten öğle yemeklerini atlıyor ve belki de küçük şeylerle geçiştiriyoruz. Sağlıklı beslenmeye dair giderek daha çok farkındalık kazanılıyor oluşu ise yeni tüketim yollarını hayatımıza sokuyor.Bu konuda hem pratiklik hem de besleyicilik ön planda elbette. Bugün incelemek ve detaylarını anlatmak istediğim konu da demin bahsettiğim örneğe bağlantılı olarak juice ve smoothie’ler… İkisinin de sıvı formda oluşu, kolay tüketilebilmesini sağlarken ısıtma zahmetine girmene de gerek kalmıyor. Yani gün içinde nereye gidersen git yanında taşıyabilir, sebze ve meyvelerin içinde bulunan vitamin ve minerallerden kolaylıkla faydalanabilirsin. İkisinin de birbirine benzer hatta belki de aynı olduğunu düşünüyor olabilirsin. Ancak en başta yapılış şekilleri ve lif oranları ayrılıyor. Juice, katı meyve sıkacağı veya slow juicer ile hazırlanabilirken, smoothie için blender kullanman gerek. Farkları tabii ki bununla da sınırlı kalmıyor. O yüzden juice ve smoothie karşılaştırması yapmaya, fayda ve zararlarını mercek altına almaya ne dersin?


Juice’un Artıları


- Daha çok sebzelerin baş rolü aldığı juice, az meyve içerdiği takdirde kan şekerini yükseltmek gibi bir risk de taşımıyorlar. Ayrıca besin değeri de yüksek.

- Sebze tüketmeyi sevmeyenler için ise son derece pratik bir yol.

- Özellikle yeşil sebzelerin vücuda sağladığı yararlar düşünüldüğünde, bunların içinde yer alan vitamin ve mineralleri, herhangi bir işlem uygulanmadığından ve kana hızlı karıştığından direkt vücuduna almış oluyorsun.

- Üstelik sebzeleri pişirdiğindeki gibi fazla fazla tüketmeden küçük bir porsiyonuyla da alman gereken besini alabilirsin.

- Toksinlerin atılmasına da yardımcı oluyor.Juice’un Eksileri


- Posası olmadığı ve lifleri geride bıraktığı için smoothie kadar tok tutma özelliği yok.

- Taze içilmesi gerektiğinden çok fazla bekletilmemesi lazım. Yani günlük olarak hazırlanması şart.

- Eğer sebze az meyve daha çoksa kan şekerini yükseltmene yol açabilir.


Smoothie’nin Artıları


- Blender kullanıldığından hazırlanması son derece kolay ve vakit almıyor.

- Meyve ve sebzelerin posasının da içeceğe geçmesi, tok tutma özelliğini arttırıyor.

- İçine avokado ve chia tohumu gibi besleyici özelliği yüksek ekstra malzemeler ekleyerek de çeşitlendirmek mümkün.

- İçerdiği lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırıyor.

- Elbette taze hazırlanması çok daha iyi ancak içeriğindeki lif sayesinde uygun koşullarda muhafaza edildiği zaman saklama süresini uzatmak mümkün.Smoothie’nin Eksileri


- Smoothie hazırlarken malzemelerin miktarına dikkat etmek gerek. Yoksa fazla yoğun olup içimi zorlaştırabilir.

- Fazla sebze ve meyve kullanmak, normalde tüketeceğinden daha fazla porsiyon tüketmen anlamına gelebilir. O yüzden sınırı aşmamak gerek.

- Juice için uygulanan kural burada da geçerli. İçine koyacağın meyve miktarını sınırlandırmalısın ki kan şekerinde bir yükselme olmasın.Comments


bottom of page