top of page

Anksiyeteye iyi gelen besinler

Yiyecekler, bedenimize iyi geldiği gibi ruhsal sağlığımıza da şifa kaynağı aslında. Mutfağımızda pişirdiğimiz bir sebze yemeği ya da içtiğimiz sıcacık yeşil çay, kakaolu süt bizi sakinleştirebilir. Peki "sakinleştirici" etkili besinler neler mi dersin? Hadi hep birlikte bakalım :) Bir şeyler fazla geldiğinde, hayat kaliten düştüğünde yardım almaktan çekinme ve yetkin ruh sağlığı uzmanlarından lütfen destek al.Vücudun stres ve endişe ile baş etmesine yardımcı olacak besinler;

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Koyu yapraklı yeşillikler (lahana ve pazı gibi), stresin yönetilmesi için önemli bir mineral olan magnezyumu bolca içerir. Stres, vücudunuzdaki magnezyumu tüketir ve bu da baş ağrısı, endişe ve huzursuzluğa yol açabilir. Bu tarz yeşil besinleri yemenin faydalarını görmek adına bir rutin oluşturmakta fayda var.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Chia tohumu

Chia tohumu, stresin yönetilmesi ve depresyonun hafifletilmesi için önemli bir mineral olan magnezyum deposu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca beyine anti-enflamatuar faydalar sağlayan, stres ve endişe duygularını hafifletmeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri de içeriyor.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Avokado

Kremsi avokadolar, sağlıklı sinirleri ve beyin hücrelerini destekleyen stres giderici B vitaminleri bakımından zengindir. Aslında, bazı çalışmalar depresyon ve anksiyete duygularının B Vitamini eksikliğine bağlı olabileceğini ortaya koyuyor.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Fındık

Badem, kaju fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler, beynin ve vücudun strese tepki verme biçimini değiştirmede önemli rol oynayan çinko içeriyor. Aynı zamanda stresi engelleyen magnezyum için de iyi bir kaynak.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Bitter çikolata

Bir parça bitter çikolatayı ısırdıktan sonra kendini iyi hissetmen çok da tesadüf değil. Zira ruh halini artıran ve daha mutlu hissettiren serotonin seviyelerini yükseltiyor bitter çikolata.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Yeşil çay

Çeşitli çalışmalar günlük yeşil çay tüketiminin kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini kanıtlıyor. Stres azaltıcı etkileri amino asit l-theanine ve daha az ölçüde arjinine bağlı.


Fasulye

Nohut, kara fasulye gibi fasulye çeşitleri, yüksek düzeyde folat sağlar. Folat ise ruh halini düzenleyerek stresi azalttığı ve rahatlattığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir B vitamini kaynağıdır. Ayrıca fasulye, merkezi sinir sistemini destekleyen ve yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olabilecek iyi bir B6 kaynağı.


Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.


Comments


bottom of page