top of page

Sabahları daha iyi hale getirmenin 8 yolu

İş yerinde ya da çevrende mutlaka sabahları erken kalkmaktan ya da ne kadar mutsuz olduklarından bahseden insanlarla karşılaşıyorsundur. Hatta belki sen de onlardan biri olabilirsin. Elbette hayatın içinde karşılaşılan problemler can sıkıcı olabilir ancak bütün bir günü bunları düşünerek ziyan etmemek gerek yine de. Gün içinde yaşanılan mutsuzluk hali ya da motivasyon düşüklüğü, aslında daha kalkar kalkmaz neler yaptığınla ilişkili olabilir. Daha doğrusu sabah uyandığında yapacağın küçük değişiklikler, sana bütün bir gün enerji, mutluluk ve üretkenlik olarak geri dönebilir. Mesela ben gerçek bir sabah insanıyım ve en çok sabah saatlerinde üretken olduğumu hissediyorum. Bu yüzden erken kalkıyor ve beni mutlu eden küçük şeylerle güne başlıyorum. Eğer senin için durum bu kadar basit değilse, erken kalkmaktan haz etmiyor ve sabahları seni neler mutlu edebilir bilmiyorsan, neler yapabileceğine dair bazı önerilerim var.15 dakikalık esneme hareketleri yap

Uyandığın zamanda 15 dakika boyunca esneme hareketleri veya yoga yapabilirsin. Bu vücudunu doğal uyaracak ve harekete geçirecek. Böylelikle yakaladığın doğal enerji artışı, tüm gün boyunca sana yardımcı olacak.


Elektronik cihazlardan uzak dur

Bütün gün bir şekilde elinden düşmeyen telefonu, en azından sabah kalktığında kenara koymaya ne dersin? Mail ya da sosyal medyayı kalkar kalkmaz kontrol etmek, seni strese sokmaya yeter de artar bile. O yüzden uyandığında bir süre seni mutlu edecek başka şeylerle meşgul olmayı deneyebilirsin.


Gününü planla

Sabah kalktığında gün içinde neler yapacağına dair küçük bir liste oluşturduğunda, bu sana aslında bir amaç sunmuş oluyor. Ayrıca odaklanmana ve üretken olmana da yardımcı olacağına da şüphe yok.


Enerji veren müzikler dinle

Güne sana pozitif enerji veren bir müzikle başlamak, hem motive olmak adına son derece basit bir yol hem de oldukça etkili.


Sağlıklı bir kahvaltıyı ihmal etme

Elbette düzgün ve sağlıklı besinler tüketmek, vücuduna enerji kazandırmanın ilk kuralı. Bu sebeple sabahları aç karnına hareket etmek hiç de doğru değil. Kahvaltı yapmayı bir düzene oturttuğunda, aslında ne kadar enerjik ve üretken olduğunu anlayacaksın.


Aynı saatte uyan

Her gün aynı saatte uyanmaya çalışarak vücudunu bir düzene sokabilirsin. Bu, giderek daha da kolay ve zinde uyanman için önemli bir adım. Bu programa sadık kaldığın takdirde, alarm kurmadan bile uyanabilirsin.


Biraz su içmeyi dene

Uzun saatler uyuduktan sonra, kendimizi susuz kalmış hissederek uyanırız. Bu nedenle daha uyanık ve enerjik hissetmene yardımcı olmak için sabahları büyük bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisin. Suya birkaç damla limon eklersen, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sindirime yardımcı olmak adına başarılı bir adım atmış olacaksın.


Kendini mutlu hissedeceğin şeyler yap

Bu çiçeklerini sulamak da olabilir, egzersiz yapmak da… Önemli olan seni ne mutlu ediyorsa, sabah rutininde ona yer vermek. Kendine biraz zaman ayırdığında, mutluluğun gün boyu seninle olacağına emin olabilirsin.


Comments


bottom of page