top of page

Belirsizlikle nasıl başa çıkılır?

Kontrol edebileceğimiz şeyler olduğu gibi, bizim dışımızda gerçekleşen ve müdahale edemeyeceğimiz konular da mevcut. Her ne kadar belirsizlikler hayatımızın parçası olsa da beynimiz bunları bir tehdit olarak algılıyor, odaklanma yeteneğimizi azaltıyor ve zaman içinde stresli hale gelmemize neden oluyor. Yine de matematikçi John Allen Paulos’un dediği gibi "Belirsizlik var olan tek kesinliktir."

Beynimiz belirsizliğe karşı otomatik olarak direnç gösterse de, geleceğin ne getireceğini asla bilemeyiz. Mesela pandemiyi ele alalım. Rutinlerimizi büyük ölçüde bozan ve planlarımızı bir bakıma yok eden bu süreç, bize bir noktada belirsizliklerle yaşamayı da öğretti. İçinden çıkamadığımız, psikolojik olarak zorlandığımız anlar olsa da, sağlığımızın her şeyden önemli olduğunu bizlere derinden hatırlattı. İşte hayat bunun gibi belirsizliklerle ve beklenmeyen sürprizlere dolu, Aşağıdaki basit adımlar ise hayatın belirsizlikleriyle daha iyi yüzleşmene yardımcı olabilir.
Haberlere biraz mola

Dünyada neler olup bittiğini öğrenmek istememiz elbette normal. Hayattan tamamen kopmamız gerektiğini de söylemiyorum. Ancak bu tarz haberleri izlemek seni mutsuz ediyorsa, biraz ara vermeyi deneyebilirsin.


Kontrol edebildiklerine odaklan

Haftalık yemeklerini planlamak ya da yapılacaklar listesi hazırlamak kadar basit olsa bile, kontrolün altında olan şeylere odaklanmayı tercih edebilirsin. Günlük ve belki de haftalık olarak kendine bu tarz rutinler oluşturman, daha rahat hissetmeni sağlayacaktır.


Doğayla bağlantı kur

Benim yapmayı en çok sevdiğim şeylerden biridir doğayla iç içe olmak. Kendimi çok daha huzurlu hissetmemi ve anda kalmamı sağlar. Sana da kesinlikle aynısı yapmanı tavsiye ediyorum. Emin ol çok daha sakin hissedeceksin.


Şükretmeyi unutma

Hayatta belirsiz olan ve müdahale edemeyeceğimiz çok şey var. Ama şükredebileceğimiz şeylerin sayısı da hiç az değil. Bunu yapmak yalnızca olumsuz duyguları sevgi ve şükranla değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha önce zor zamanların üstesinden nasıl geldiğini ve bunu tekrar yapabileceğini hatırlatacaktır.


Kendine zaman ayır

Kendini hayatının başrolüne koymayı asla ihmal etmemelisin. Şunu da unutmamalısın ki öz bakıma zaman ayırmak ya da kendin için bir şeyler yapmak bencillik değil. Bunu kişisel gelişimin ve kendini mutlu etmenin bir yolu olarak düşün.


Fiziksel aktivitelere yer aç

Zihninin boşaltmanın en basit ve etkili yollarından biri de fiziksel aktivitelere yer vermek. Bunu yoğun bir spor programı gibi düşünmene gerek yok. Sevdiğin şarkı eşliğinde 10-15 dakikalık esneme hareketleri bile sakin kalmana yardımcı olabilir.


Güvendiğin insanlarla düşüncelerini paylaş

Birçok insan stresli veya endişeli olduğunda kendisini soyutlamaya eğilimlidir. Bu da daha çok içe kapanmaya ve negatif düşüncelerle boğuşmaya neden olabilir. Yalnız kalmanın aksine, aile ve arkadaşlarınla iletişime geçip seni nelerin endişelendirdiğini paylaşmak, konuştukça rahatlamana da zemin hazırlar.


Comments


bottom of page