top of page

Corona virüs döneminde kaygıyla baş etme yöntemleri

Corona virüs pandemisinin ortasında hepimiz yeni bir normale uyum sağlıyoruz. Normalde yaşadığımız günlerden çokça farklı olduğu için bu ayarlamaları yapmak, kesinlikle günlük stresimizden farklı. Şu anda bildiğimiz, alışkın olduğumuz rahatlamak için kullandığımız standart yollar spor salonuna gitmek, arkadaşlarla buluşmak , sahile inip nefes almak veya bir konsere gitmek gibi işe yaramıyor. Bu aralarda, çaresizlik, güçsüzlük, korku ve endişe duygusunu yaşayabilirsiniz. Unutmayın, sosyal mesafeden uzaktayken bile, yalnız değilsiniz ve hepimiz bu işin içindeyiz. Peki, ne yapabilirsiniz?


Yazar: Deniz Alayat1. Kabullenin.

Şimdiki durumun ne olduğunu kabul edin: şu an yaşadığımız stresli, kaygı uyandıran ve üzerinde sınırlı kontrolümüz olan bir durum. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda daha stresli ve endişeli hissedebiliriz. İnkar etmek ya da onunla savaşmak ya da bu zor zamanlarda olanları görmezden gelmek yerine, daha kabul edilebilir ve kendinize karşı daha nazik olun.


2. Kontrol edebileceğiniz konularda aktif olun.

Neleri kontrol edebileceğiniz konusunda aktif olun. Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynakların ortaya koyduğu sağlıklı hijyen alışkanlıklarını takip edin. Bağışıklığınızı güçlendirecek bir beslenme düzenine geçin.


3. Esnek bir zihniyete sahip olun.

Her gün yeni bir gerçekliğe geçtiğimiz için bu aralar, değişim değişmeyen tek şey olacak. Şimdi esnek olma ve uzun vadeli plan, projeleri dikkatlice ortaya koyma zamanı. Günden güne program yapın ve dinamik ve çevik olmaya hazırlanın.


4. Mümkün olan her yerde, hayatınızda rutinler oluşturun.

Değişim zamanlarında, yapabileceğiniz her rutine tutunun ve her dakikasının tadını çıkarın. Sabah kahveniz veya evi belli sürelerde havalandırmak olabilir. Bu tür günlük alışkanlıklar kaosun ortasında sabit bir kuvvet oluşturup size güç verecek.


5. En sevdiğiniz sağlıklı, stres azaltıcı aktivitelerinizi iki katına çıkarın.

Stresle başa çıkmanın kendiniz için sağlıklı yollarını belirleyin. Müzik dinlemek, kitap okumak, meditasyon, yoga veya esnemek olabilir. Sizin stres karşıtı panzehirleriniz neyse gün içinde bunları yaptığınıza emin olun.


6. Gününüzü düzenli olarak sosyal etkinliklerle doldurun.

Sosyal izolasyonu önlemek için whatsapp, telefon görüşmeleri, Skype veya FaceTime aracılığıyla görüntülü görüşmelerle ailenizle ve arkadaşlarınızla sürekli irtibat halinde olun.


7. Medyada (sosyal medya dahil) geçirdiğniz zamanı kısıtlayın.

24 saatlik haber döngülerinin ve sosyal medyanın sonsuzluğunda kaybolmayın. Gerekirse haber alacağınız saatleri belirleyerek kendinize sınırlar koyun.

Comments


bottom of page