top of page

Hayır Demenin Gücü!


"Hayır" demek olumsuz bir şey değildir - aslında hayatınızı daha iyi şekillendirmenize yardımcı olur. Biliyorum anında "evet" diye karşılık vermek çok doğal geliyor! "… hayır" diyen metin veya e-posta, biraz tuhaf veya hatta kaba gelebilir. Ama doğruyu söylemek gerekirse, tüm bu evetlerle kendimize hiçbir iyilik yapmıyoruz.Hayır demekten ne kadar korkarsak, işleri o kadar zorlaştırırız. “Hayır demek rahatsız edici.” diyenleriniz olabilir. Hayır demek düpedüz garip olabilir. Hepimiz gönülsüzce evet derken içimizdeki endişenin şişmesini deneyimledik, üstüne üstlük her zaman içgüdülerimizin "olmaz!" diye bağırdığını bilerek. Bilinçaltı olsun ya da olmasın, memnun etme arzusuyla yapmamayı tercih ettiğimiz şeylere genellikle evet deriz. Hayal kırıklığına uğratmak istemiyoruz ve evet demek kısa vadede çok daha kolay ve tatmin edici. Ancak uzun vadede sizi stresli, yığınla iş yaptırmış ve kırgın bırakabilir.


Hayır demekte utanılacak bir şey yok. “Hayır”ınızı doğrulamanız veya onaylamanız gerektiği hissinden kurtulun. Hiç kimseye bir açıklama ya da mazeret borcunuz yok. Sebeplerinizin yeterince iyi veya geçerli olmadığından korkabilirsiniz, bu yüzden sonunda pes edersiniz. Ancak günün sonunda, bir şeyi yapamazsanız veya yapmak istemezseniz, nedeni ne olursa olsun, bu sizin hakkınız ve aslında hayır demenizin en büyük sebebi bu: İstememek.

Ancak hayat siyah ya da beyaz değil, gri alanlar da var ve bazen hepimizin işyerinde, evde veya sağlığımızla ilgili belirli şeylere hayır demek isterken evet demek durumunda kalabiliriz. Önemlli olan o dengeyi yakalamak.. Doğru seçimleri yapmak için sezginize, vicdanınıza ve mantığınıza güvenin.


bottom of page