top of page

Kronik stresin belirtileri

Dışardan bakıldığında bazı insanların hayatlarının mükemmel olduğunu düşünebilirsin. Özellikle sosyal medyanın böyle bir etkisi mevcut maalesef. Sadece paylaşılan fotoğraflarla kişilerin ne kadar mutlu bir hayat sürdüklerini ya da stres sahibi olup olmadıklarını anlamak pek de mümkün değil.
O yüzden en başta yapılması gereken kendi hayatını başkalarıyla asla kıyaslamaman. Bununla birlikte herkesin hayatında az ya da çok fark etmeksizin stres hüküm sürüyor. Geçim sıkıntısı, sosyalleşememe hali, uzun çalışma saatleri derken hepimiz stresle doğal olarak birlikte yaşıyoruz adeta. Yani günlük hayatımızın bir parçası. Ancak stres şiddetli ya da kronik hale geldiğinde, beyin ve vücut üzerinde derin izler bırakabiliyor ve sağlığı ciddi şekilde etkiliyor. Yaşadığın stres, sıraladığım bu problemlere yol açıyorsa, bunun üzerine düşmeli, kendini sık sık telkin etmeli ve içinden çıkılamaz bir hale geliyorsa da mutlaka profesyonel bir yardım almalısın.


Bağırsak sorunları

Stresin kendini belli ettiği en yaygın yerlerden biri bağırsaklar. Bağırsak-beyin bağlantısı sebebiyle, bağırsaktaki mikroplar ruh halimize göre etkilenebilir. Şişkinlik, mide bulantısı ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi semptomlar, stres kaynaklı sıkıntıya işaret.


Vücudun herhangi bir noktasındaki ağrılar

Çene ağrısından baş ağrısına, stresten kaynaklanabilecek ağrının bir sınırı yok ne yazık ki. Gerilimden ötürü baş ve sırt ağrıları oldukça yaygın. Farkında olmadan çeneyi sıkmak da yine stresli olunduğunda yapılan bir hareket.


Uyku düzensizliği

Stres, uykuyu birçok yönden bozma etkisine sahip. Stresli bir ruh hali içindeyken zihin hep doludur. Bu sebeple de vücut gevşeyemez. Kronik stres, aynı zamanda kalp atış hızının artmasına ve adrenalin durumuna yol açabiliyor. Uyku kalitesinin kötüleşmesi de yüksek ihtimal bundan kaynaklı olabilir.


Cilt sağlığının bozulması

Cilt rahatsızlıkları da kronik stresin bir başka belirtisi olabilir. Strese karşı içgüdüsel bir tepki sonucu ciltte kızarıklık ve hatta kurdeşen meydana gelebilir. Özellikle bunların altında yatan başka sağlık sorunları varsa, stresin muhtemelen işleri daha da kötü hale getirecektir.


Endişe veren yeni alışkanlıklar

Tırnak yeme, kirpik ve saç çekme gibi şeyler, stres altındayken bilinçsiz bir şekilde yapılabiliyor. Yani endişeli olunduğunda bu tarz sinirsel alışkanlıkların ortaya çıkması oldukça yaygın.


Yeme düzeninde değişkenlik

Stres altındayken herkesin verdiği tepkiler elbette farklılık gösteriyor. Söz konusu yemek düzeni olduğunda ise stres, kimilerinde iştahsızlık yaratırken bazı insanlarda da bunun tam aksi sürekli yeme isteği uyandırıyor.


Comments


bottom of page