top of page

Pandemi zaman algımızı değiştirdi mi?


Pandemi ilan edilmesinin üzerinden iki yıl geçti bile. Bu günlerde zamanın ne kadar hızlı geçtiğini düşünüp şaşkın hissediyorsan, yalnız değilsin. Yakın tarihli bir araştırmada, katılımcıların % 80'inden fazlasının sosyal mesafenin zaman algılarını bir şekilde değiştirdiğini düşündüğü sonucuna varıldı. Sizlerden DM’den aldığım mesajlarda da Zaman Yönetimi programında beraber olduğum katılımcılarla da benzer şeyleri duyuyorum: “Zaman hızlı geçiyor.” “Zaman çok yavaş geçiyor ve çok sıkılıyorum.”


Zaman algımız hakkında bildiklerimiz:

Hepimiz bunu deneyimlemişizdir: Sürükleyici bir konuşmanın ortasındasındır ve bir saatin geçtiğini anlıyorsun ya da meditasyon yapmaya çalıştıktan sonra sadece iki dakika olduğunu anlıyorsun. Zaman algısı hakkında hala anlamadığımız birçok şey olsa da, bunun göreceli olduğunu biliyoruz. Saniyelerin ve dakikalar öngörülebilir, titiz bir hassasiyetle ölçülebilir, ancak zaman deneyimimiz nörolojik ve duygusal durumumuza bağlı olarak genişleyebilir veya daralabilir.


Zamanı genişleten ve daraltan şey, aslında "insan deneyimi yoğunluğu"na bağlıdır. İnsan deneyiminin yoğunluğu yüksek olduğunda, zaman farklı bir hızda geçiyormuş gibi hisseder.

Bu durum COVID'e nasıl bağlanır?

Konu algı olduğu için, salgının zaman algınızı etkileme şekli de sana özel. Bununla birlikte, yukarıda bahsettiğim çalışmada, zamanın yavaş ilerlediği algısının daha düşük bir görev yüküne sahip olma arasında bir bağlantı olduğu görülmüş.


Zamanı daha yavaş geçiyormuş gibi hissettiren 3 şey:

  1. Farkındalık

  2. Yeni, özgün deneyimler

  3. Stres ve korku

Zamanı hızla geçiyormuş gibi hissettiren 3 şey:

  1. Meşgul olmak

  2. "Hedefe yönelik" faaliyetler yapmak

  3. Dopamin hormonu (ödüllendirme) üretebileceğiniz etkinliklerde bulunmak

Zamanın çok yavaş ilerlediğini düşünüyorsan, yapman gereken genel olarak, zamanın daha hızlı ilerlemesine yardımcı olmak için en iyi uygulama, sağlıklı, sana iyi gelecek ve sonunda dopamin hormonu (ödüllendirme hormonu) üreteceğin etkinliklerde bulunmaktır.


Ve eğer zamanın çok hızlı geçtiğini hissediyorsan, dikkatini vermek, yavaşlamak ve şimdiki ana odaklanmak için biraz zaman ayır.


Sende durumlar ne? Zaman sence bu aralar yavaş mı geçiyor? Hızlı mı?REFERANSLAR:


Commenti


bottom of page