top of page

Dondurulmuş gıdalar zararlı mı?

Ben mutfağımda taze sebze-meyvenin yanı sıra gerektiğinde dondurulmuş sebze ve meyve kullanıyorum, açıkçası özellikle çok koşturmalı haftalarda pratik ve hayat kurtarıcı oluyor.


Dondurulmuş gıdadan kastım, pizza, patates kroket, mantı, hamburger köfte, börek, milföy hamuru gibi yiyecekler değil, dondurulmuş sebze ve meyveler. Ben mutfağımda taze sebze-meyvenin yanı sıra gerektiğinde dondurulmuş sebze ve meyve kullanıyorum, açıkçası özellikle çok koşturmalı haftalarda pratik ve hayat kurtarıcı oluyor. Yemeksepetinden sipariş vermektense, bu çözüm imdadıma yetişiyor.

Sebze ve meyvelerin olgunlaştığı anlar, besin değerlerinin de en yüksek olduğu zaman.

E, bu sebze-meyvelerin bize ulaşmadan önce yolda geçirdiği zamanı düşünelim? Yerel üreticiden, pazardan alıyorsak daha iyi besin değerlerine sahipken, bu gıdalar markete ulaştığında besin değerleri daha da düşmüş olur. Bir de taşıma, nakliye ve depolama zamanlarını düşünelim...


Dondurulacak meyve ve sebzelerde ise durum şöyle gelişir: besin değerinin en yüksek olduğu olgunlaştıktan hemen sonraki süreç içinde toplanır.

Mısır, havuç, brokoli, ıspanak, bezelye, fasulye, çilek ve böğürtlenin C vitamini, riboflavin, alfa-tokoferol (E vitamini) ve beta-karoten (A vitamini) bakımından incelendiği bir araştırmada bunların taze ve dondurulmuş olmasının kayda değer bir besin kaybına yol açmadığı belirlenmiş.*


Nasıl çözdürmeliyiz?

Bakteriler genel olarak sıcakta ürediği için, gıdayı yavaş çözdürmek en iyisi. Aksi halde bakterilerin hızla artması riski var. İngiltere Gıda Standartları Kurumu'na göre en güvenli yöntem, kullanmadan bir gece önce buzdolabına aktararak orada çözdürmek. Yani, kaloriferin üzerine koyma, sıcak suyun içine atma gibi yöntemlerden uzak durmakta fayda var.


Evde dondurulmuş gıda nasıl yapacağız?

Şimdi barbunya, bamya gibi bazı sebzeleri dondurmanın tam vakti. Öncelikle, pazardan, yerel üreticiden alışveriş yapmayı tercih edin. Alışverişten kısa bir süre sonra su ile yıkayın, kurutun. Küçük porsiyonlar halinde BPA içermeyen kaplara veya poşetlere koyun. Porsiyonlarınız küçük olsun, çünkü dondurulmuş besini çözdürüp yeniden dondurmak besin değerinin çok hızlı kaybolmasına ve yiyeceğin bozulmasına neden olur. Tazesi mi, dondurulmuşu mu, yoksa her ikisi birden mi? Sizin tercihiniz ne?

*Vitamin retention in eight fruits and vegetables: a comparison of refrigerated and frozen storage, Bouzari A, Holstege D, Barrett DM.


bottom of page