top of page

Kabızlık için ne iyi gelir?

Kabızlık, hepimizin zaman zaman sorun yaşayabileceği bir konu. Peki, kabızlık nasıl giderilir, hangi besinler kabızlığa iyi gelir?

1. Yulaf Ezmesi Sabahları güne yulaf ezmesi ile başlamak için artık iyi bir nedenimiz var gibi görünüyor! Sade, şekersiz yarım fincan yulaf başına yaklaşık dört gram lif içerir. Ayrıca, yulaf, hem çözülür hem de çözünmez lif türleri içerir, bu da sindiriminizi düzenlemesi için size yardımcı olur.


2. Yemiş meyveler Ahududu, böğürtlen, yaban mersini gibi yemiş meyveler lif ihtiyaçlarınızı karşılamak için en tatlı yol. Yarım fincan ahududu veya böğürtlen dört gram lif içerir - her ikisinin de harika antioksidan güçlerine sahip olduklarını da hatırlatmak isterim.


3. Yeşil çay Müthiş antioksidan faydalarının yanı sıra, yeşil çayın doğal kafein içeriği hafif bir müshil etkisi yaratabilir. Ayrıca bağırsak düzenliliğinin anahtarı olan hidrasyonu sağlamanın harika bir yoludur.


4. Fasulye ve nohut Fasulye ve nohut, kalp sağlığına destek olmanın yanı sıra, bağırsaklarınız için de iyidir! Ayrıca tok ve doygun hissetmenize yardımcı olan bir miktar protein de içerirler!


5. Keten Tohumu Bir çorba kaşığı keten tohumunda yaklaşık üç gram lif bulunur! Yulaf ezmenize keten tohumu serpebilirsiniz veya ekstra lif takviyesi için smoothie'nize keten tohumu ekleyin.


6. Su Su, kabızlık oyunundaki en belirgin oyuncu gibi görünüyor, ancak genellikle göz ardı ediliyor. Özellikle bağırsak hareketleri söz konusu olduğunda, hidrasyonun önemini ne kadar vurgulasam az! Su normal olarak kolondan çekilir ve bu da dışkıların geçmesini zorlaştırabilir. Yeterli su içmek, işlerin kolayca ve zorlanmadan hareket etmesini sağlar.7. Armut Tahmin ettiniz, armutlar da iyi bir lif kaynağı! Hem çözünür hem de çözünmez lifin dengesini armuttan elde edebilirsiniz. Çözünür lif çoğunlukla meyvenin iç kısımlarında bulunurken, çözünmez lif esas olarak kabuğunda bulunur.


8. Kuruyemiş Badem, antep fıstığı, ceviz, fındık iyi lif kaynaklarıdır. Lif gücünü artırmak için meyve ile eşleştirebilir veya sabah yulafının üzerine serpebilirsiniz. 


9. Yeşillikler Yeşillikler hem yüksek antioksidan içerirler, hem düşük kalorilidirler hem de çok fazla lif içerirler. 

コメント


bottom of page