top of page

İltifat etmek ve iltifatları kabul etmek

Hepimiz bir iltifat almanın ne kadar harika olduğunu biliyoruz. Ama gerçek bir iltifat vermenin daha mutlu hissetmeni sağladığını ve hatta sağlığını iyileştirebileceğini biliyor muydun?Araştırmalar, nazik bir şey yaptığımızda beynimizin, bizi gerçekten iyi hissettiren “sarılma hormonu” olan oksitosini salgıladığını göstermiştir. Ve birine gerçek bir iltifat vermek, nezaketin en kolay yollarından biridir!

İltifat kabul etme benim çok zorlandığım bir şeydi.

2019’un başında kendime bir soru sordum: “Vermeyi kabul ettiğin gibi almayı da kabul ediyor musun?” Çünkü şunu fark ettim; çok kolay yardım ediyorum, yardım alırken zorlanıyorum. Çok severek, özel bir güne ihtiyaç olmadan hediye veriyorum, hediye alırken “ne gerek vardı?” diyerek alırken zorlanıyorum. Ve aynı şekilde biri bana güzel bir şey söylediğinde, iltifat ettiğinde, çok zorlanıyorum ve o güzel sözü nedense almak istemiyorum. Hemen konuyu değiştirmeye çalışıyorum, karşımdakine ve kendime izin vermiyorum.


Yapılan bir araştırmada gelen 3 iltifattan 1 tanesini kabul ettiğimiz ortaya çıkmış.,

Bu konuda yalnız olmadığımı düşünüyorum.

Yapılan bir araştırmada gelen 3 iltifattan 1 tanesini kabul ettiğimiz ortaya çıkmış. (The Center for Advanced Research on Language Acquisition, University of Minnesota) Benim zorlandığım alan, kendimi çok eleştirmem ve yetersizlik duygumun ortaya çıkması. Kabul etmememin de buradan ortaya çıktığını düşünüyorum.


Bu konuda ne yapıyorum?

Her şeyden önce hala zorlanıyorum ama gün geçtikçe eskisi kadar zorlanmadığımı fark etmeye başladım. Bence farkındalık ilk adım zaten. İlk başlarda, bu kararı aldığımda, güzel sözler samimi bir arkadaşımdan geldiyse ve kabul ederken çok zorlandıysam, ona bu kararımdan bahsediyordum ve bu konu üzerinde beraber konuşup kafa yoruyorduk. Paylaşmak her zaman çok rahatlatıyor. Senin önerilerin nedir? Sen de iltifatları kabul etmekte zorlanır mısın?

Comments


bottom of page